OUR DOGS

AKC GCH, Multi CH, Crufts qualified, Weltsieger 2009+2012 PONWOOD’s OBLONG

Show results

21.07.2012, CACIB Augsburg

Judge : E. Deutscher

Class : Veteran-Gruppe

Candidature : vet. res. BIS

21.07.2012, CACIB Augsburg

Judge : H. J. Dux

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH

10.06.2012, CACIB Erfurt

Judge : G. Schogol

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - BOB

09.06.2012, CAC Erfurt

Judge : L.-H- Wilberg

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - BOB

03.06.2012, CACIB Neumünster

Judge : A. Neugebauer

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - vet. APH - bester Veteran

28.05.2012, CAC Saarbrücken

Judge : H. Assenmacher-Feyel

Class : BOB

Candidature : BOG 3

28.05.2012, CAC Saabrücken

Judge : E. Deutscher

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - bester Veteran - BOB

27.05.2012, CACIB Saarbrücken

Judge : H. Kliebenstein

Class : Veteran-Gruppe

Candidature : vet. BIS 3

27.05.2012, CACIB Saabrücken

Judge : H. Assenmacher-Feyel

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - bester Veteran

19.05.2012, WDS Salzburg

Judge : C. Janes

Class : Veteran

Candidature : V 1

13.05.2012, CAC Dortmund

Judge : J. Nallem

Class : Veteran

Candidature : Platz 1

12.05.2012, CACIB Dortmund

Judge : A. Landarte

Class : Veteran

Candidature : Platz 1

22.04.2012, CACIB Dresden

Judge : J. Eberhardt

Class : Veteran-Gruppe

Candidature : BIS ve

22.04.2012, CACIB Dresden

Judge : E. Deutscher

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - BOB

03.03.2012, CACIB München

Judge : M. Urosevic

Class : Veteran-Gruppe

Candidature : vet. BIS 2

03.03.2012, CACIB München

Judge : K. Reisinger

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - bester Veteran

15.01.2012, CACIB Nürnberg

Judge : M. Blaha

Class : Veteran-Gruppe

Candidature : vet. BIS 3

15.01.2012, CACIB Nürnberg

Judge : Dr. Peper

Class : Veteran

Candidature : Platz 1 - vet. VDH - bester Veteran

14.12.2011, Space Coast KC

Judge : Mr. P. Dawkins

Class : BOB

Candidature : BOB

10.12.2011, Skokie Vally KC

Judge : Mrs. L. E. Hiltz

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. selec

09.12.2011, Starved Rock KC

Judge : Mrs. M. K. Busse

Class : BOB

Candidature : BOB

08.12.2011, Starved Rock KC

Judge : Ms. J. N. Paulk

Class : BOB

Candidature : BOB

04.12.2011, Kankakee River Valley

Judge : Mr. R. Lashbrook

Class : BOB

Candidature : BOB

03.12.2011, Kankakee River Valley

Judge : Mrs. J. Fournier

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

27.11.2011, Lake Shore KC

Judge : Mr. R. R. Frost

Class : BOB

Candidature : Grand Ch selec

26.11.2011, Lake Shore KC

Judge : Ms. L. Robey

Class : BOB

Candidature : Grand Ch selec

18.11.2011, Dayton KC

Judge : Mr. C. L. Olvis

Class : BOB

Candidature : BOB

17.11.2011, Sandusky KC

Judge : Mr. T. Hale

Class : BOB

Candidature : BOB

13.11.2011, Decatur Alabama KC

Judge : Mrs. M. D. Williams

Class : BOB

Candidature : BOB

12.11.2011, Decatur Alabama KC

Judge : Mrs. S. Seabrook Hedgepath

Class : BOB

Candidature : BOB

11.11.2011, Huntsville KC

Judge : Mrs. Leah R. James

Class : BOB

Candidature : BOB

10.11.2011, Huntsville KC

Judge : Mr. N. Horn

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

06.11.2011, Tri-State KC

Judge : Dr. S. Kaluzniacki

Class : BOB

Candidature : BOB

05.11.2011, Tri-State KC

Judge : Mrs. A. Inman

Class : BOB

Candidature : BOB

30.10.2011, Sioux Empire KC

Judge : Mr. N. B. Kenney

Class : BOB

Candidature : BOB

29.10.2011, Sioux Empire KC

Judge : Mr. J. E. Noe

Class : BOB

Candidature : BOB

28.10.2011, Sioux Empire KC

Judge : Mrs. M. Canestrini

Class : BOB

Candidature : BOB

24.10.2011, Springfield IL Capitol KC

Judge : Mr. A. D. Hussin

Class : BOB

Candidature : Grand Ch selec

23.10.2011, Springfield IL Capitol KC

Judge : Mrs. D. K. Christiansen

Class : Herding Group

Candidature : Group 2

22.10.2011, Sandemac KC

Judge : Mr. R. R. Hartinger

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. Selec

21.10.2011, Mattoon KC

Judge : Mr. V. T. Grosso

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. Selec

16.10.2011, Mason City KC

Judge : Mrs. J. Goodin

Class : BOB

Candidature : BOB

15.10.2011, Mason City KC

Judge : Mrs. P. Hartinger

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

09.10.2011, Wright County Minnesota KC

Judge : Mrs. D. K. Christiansen

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

08.10.2011, Wright County Minnesota KC

Judge : Mr. J. A. Studebaker

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

02.10.2011, Rochford Freeport IL KC

Judge : Ms. B. Capstick

Class : BOB

Candidature : BOB

01.10.2011, Rockford Freeport IL KC

Judge : Mrs. C. Walkowicz

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

25.09.2011, Columbus KC

Judge : Mrs. J. L. Stacy

Class : BOB

Candidature : BOB

24.09.2011, Columbus KC

Judge : Mr. J. E. Noe

Class : BOB

Candidature : BOB

18.09.2011, Rochester KC

Judge : Mrs. P. Taylor

Class : BOB

Candidature : BOB

17.09.2011, Rochester KC

Judge : Mrs. S. Greedale-Pavenza

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

11.09.2011, Kenosha KC

Judge : Mr. D. Thompson

Class : BOB

Candidature : BOB

10.09.2011, Kenosha KC

Judge : Mrs. A. B. Schoen

Class : BOB

Candidature : BOB

04.09.2011, Danville Illinois KC

Judge : Mr. P. A. Thomann

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. selec

03.09.2011, Danville Illinois KC

Judge : Mr. W. E. Usherwood

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

28.08.2011, Elgin KC

Judge : Mrs. C. D. Duffy

Class : BOB

Candidature : BOB

27.08.2011, Elgin KC

Judge : Mrs. A. Cuneo

Class : BOB

Candidature : BOB

14.08.2011, KC of Freeborn County

Judge : Mrs. P. Lanctot

Class : BOB

Candidature : BOB

13.08.2011, KC of Freeborn County

Judge : Mrs. B. Dempsey Alderman

Class : BOB

Candidature : BOB

07.08.2011, Crab Orchard KC

Judge : Mr. T. Hale

Class : BOB

Candidature : Grand Ch selec

06.08.2011, Crab Orchard KC

Judge : Mrs. L. Canalizo

Class : BOB

Candidature : BOB

31.07.2011, Waukesha KC

Judge : Mrs. M. Canestrini

Class : BOB

Candidature : BOB

30.07.2011, Waukesha KC

Judge : Dr. D. W. Fleitas

Class : BOB

Candidature : BOB

24.07.2011, Paper Cities KC

Judge : Mr. K. A. Buxton

Class : BOB

Candidature : BOB

23.07.2011, Paper Cities KC

Judge : Mrs. D. J. Buxton

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

10.07.2011, Greater De Kalb KC

Judge : Mr. N.B. Kenney

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

09.07.2011, Greater De Kalb KC

Judge : Mrs. M. A. Tuff

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

03.07.2011, Kettle Moraine KC

Judge : Mr. R. E. Lake

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

02.07.2011, Kettle Moraine KC

Judge : Mrs. K. Steen

Class : BOB

Candidature : BOB

26.06.2011, Berrien KC

Judge : Mrs. F. W. Schwartz

Class : BOB

Candidature : BOB

25.06.2011, Michiana KC

Judge : Ms. P. Beisel-McIlwaine

Class : BOB

Candidature : BOB

24.06.2011, Valparaiso KC

Judge : Mrs. D. J. Buxton

Class : BOB

Candidature : BOB

23.06.2011, Valparaiso KC

Judge : Mrs. B. Dempsey Alderman

Class : BOB

Candidature : BOB

22.06.2011, Michiana KC

Judge : Mr. A. D. Hussin

Class : BOB

Candidature : BOB

19.06.2011, Little Fort KC

Judge : Mr. J.E. Noe

Class : BOB

Candidature : BOB

17.06.2011, Little Fort KC

Judge : Ms. J. A. Vanek

Class : BOB

Candidature : BOB

12.06.2011, Wheaton KC

Judge : Ms. S. S. Hennessy

Class : BOB

Candidature : BOB

05.06.2011, Fox River Valley KC

Judge : Mr. J. T. Connolly

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

04.06.2011, Fox River Valley KC

Judge : Ms. L. Palarik

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

15.05.2011, Scott County KC

Judge : Ms. C. Clem McGowan

Class : Herding Group

Candidature : Group 2

14.05.2011, Scott County KC

Judge : Mrs. J. Fournier

Class : BOB

Candidature : BOB

24.04.2011, Terre Haute KC

Judge : Mrs. B. D. Aldermann

Class : BOB

Candidature : BOB

23.04.2011, Terre Haute KC

Judge : Ms. L. Durham

Class : BOB

Candidature : BOB

22.04.2011, Terre Haute KC

Judge : Mr. D. Bolus

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

21.04.2011, Terre Haute KC

Judge : Mr. C.G. Liepmann

Class : BOB

Candidature : BOB

10.04.2011, KC of Yorkville

Judge : Mrs. J. Fournier

Class : BOB

Candidature : BOB

09.04.2011, KC of Yorkville

Judge : Mr. R. J. Shreve

Class : BOB

Candidature : BOB

05.03.2011, Wisconsin KC

Judge : Mr. R. H. Slay

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

20.02.2011, Cyclone Country KC

Judge : Mr. R. J. Shreve

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

19.02.2011, Cyclone Country KC

Judge : Mrs. J. Turnage Nahikian

Class : BOB

Candidature : BOB

29.01.2011, Park Shore KC

Judge : Mr. T. A. Kilcullen

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. selec

28.01.2011, Chain O´Lakes KC

Judge : Ms. P. Beisel-McIlwaine

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. selec

15.01.2011, Winnegamie Dog Club

Judge : Mr. W. E. Usherwood

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

15.01.2011, Winnegamie Dog Club

Judge : Mr. W. E. Usherwood

Class : Herding Group

Candidature : Group 1

18.12.2010, Skokie Valley KC

Judge : Mrs. L. K. Davis

Class : BOB

Candidature : Grand Ch. selec

16.12.2010, Starved Rock KC

Judge : Dr. K. Anselm

Class : BOB

Candidature : BOB

02.08.2010, Burlington Wisconsin KC

Judge : Mr. T. A. Kilcullen

Class : BOB

Candidature : BOB

01.08.2010, Waukesha KC

Judge : Mrs. D. J. Francis

Class : Open

Candidature : Best of Winners

31.07.2010, Waukesha KC

Judge : Mrs. K. S. McFarlane

Class : Open

Candidature : Best of Winners

17.07.2010, Kishwaukee KC

Judge : Mrs. J. Goodin

Class : Open

Candidature : Best of Opposite Sex

04.07.2010, Kettle Moraine KC

Judge : Mrs. D. K. Christiansen

Class : Open

Candidature : Best of Winners

03.07.2010, Kettle Moraine KC

Judge : Col. J. B. Purkhiser

Class : Open

Candidature : Best of Winners

24.06.2010, World Dog Show Herning

Judge : H. Assenmacher-Feyel

Class : Champion

Candidature : EXC

18.06.2010, Little Fork KC

Judge : Mrs. J. L. Stacey

Class : Open

Candidature : Best of Winners

31.05.2010, Corn Belt KC

Judge : Mrs. D. K. Christiansen

Class : Open

Candidature : BOB

29.05.2010, Corn Belt KC

Judge : Ms. N. L. Van Camp

Class : Open

Candidature : Best of Opposite Sex

28.05.2010, Illinois KC

Judge : Mr. G. M. Vukich

Class : Open

Candidature : Best of Opposite Sex

25.04.2010, Ponce KC

Judge : P. Lanctot

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

24.04.2010, Ponce KC

Judge : R. Ambrosio

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

23.04.2010, Ponce KC

Judge : L. Canalizo

Class : Herding Group

Candidature : Group 4

22.04.2010, Caribe KC

Judge : P. Laurans

Class : Herding Group

Candidature : Group 3

06.03.2010, München

Judge : Hr. Sinko

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

17.01.2010, Nürnberg

Judge : A. Neugebauer

Class : Champion

Candidature : V1 - VDH - res. CACIB

15.11.2009, Friedrichshafen

Judge : L. Mach

Class : BOB

Candidature : BIG 2

15.11.2009, Friedrichshafen

Judge : A. de Wilde

Class : Ehren

Candidature : Platz 1 - BOB

14.11.2009, Friedrichshafen

Judge : H. Müller

Class : Ehren

Candidature : Platz 1 - BOB

31.10.2009, Hannover

Judge : A. Neugebauer

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

16.10.2009, Dortmund

Judge : H. Wiblishauser

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

08.10.2009, World Dog Show Bratislava

Judge : Laurent Pichard

Class : Champion

Candidature : EXC 3

27.09.2009, Celje (SLO)

Judge : L. Mach

Class : BOB

Candidature : BEST IN GROUP

27.09.2009, Celje (SLO)

Judge : Z. Kraljic

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB - BOB

26.09.2009, Celje (SLO)

Judge : J. Smojver Selimovic

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB - BOB

09.08.2009, Ludwigshafen

Judge : H. Assenmacher-Feyel

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

02.08.2009, Bremen

Judge : W. Schicker

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

01.08.2009, Brmeen

Judge : A. Sassenberg

Class : Ehren

Candidature : Platz 1

20.06.2009, Szezcin (PL)

Judge : Mrs. Muller (CH)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CACIB - BOB

01.03.2009, Zagreb

Judge : Mr. Korosz (H)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB - BOB

28.02.2009, Champion of Champion Croatia

Judge : Mr. Alessandra (I)/Naveda (SP)/Kralic (HR)

Class : Champion

Candidature : in the 16 finalis

28.02.2009, Zagreb

Judge : Mr. Mattyas (SK)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB

08.02.2009, Brno (CZ)

Judge : Mr. Korosz (H)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB

07.02.2009, Brno (CZ)

Judge : Mr. Vondrous (CZ)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB - NEW GRAND CZECH CHAMPION - QUALIFIED FOR CRUFTS 2010

18.01.2009, Nürnberg

Judge : Herr Zidar

Class : Ehren

Candidature : 1. Platz

11.01.2009, Olomuc

Judge : Mr. Dostal (CZ)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - BOB

20.12.2008, VILNIUS (LT)

Judge : Mr. Jensen (N)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB - BOB

21.12.2008, VILNIUS (LT)

Judge : Mr. Walsh (IRL)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB - BOB

15.11.2008, CACIB-PRAGUE (CZ)

Judge : Mr Horak (CZ)

Class : Champion

Candidature : EXC1 - CAC - CACIB - BOB -BOG-5

31.08.2008, CACIB-OHRID (MK)

Judge : Mr Aleksoski (MK)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB - BOG - BIS 3 - NEW MACEDONIAN CHAMPION

30.08.2008, CAC-OHRID (MK)

Judge : Mr Pesev (MK)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - BOB - BOG-2

29.08.2008, CAC-OHRID (MNE)

Judge : Mr Mudresa (MNE)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - BOB - BOG-2

28.08.2008, CAC-OHRID (BG)

Judge : Mr Aleksoski (MK)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - NEW BULGARIAN CHAMPION - NEW BALKAN CHAMPION

24.08.2008, CAC-ARILJE (SRB)

Judge : Mr Gvozdenovic (SRB)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - BOB - BOG-2 - NEW SERBIAN CHAMPION

23.08.2008, CACIB-UZICE (SRB)

Judge : Mrs Nesic (SRB)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB - BOG

16.08.2008, CACIB-BRATISLAVA (SK)

Judge : Mr Vondrous (CZ)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB

17.08.2008, CACIB-BRATISLAVA (SK)

Judge : Mr Harsany (H)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB

02.08.2008, CACIB-VILNIUS (LT)

Judge : Mrs

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB

27.07.2008, CACIB-SPLIT (HR)

Judge : Mr Jezek (HR)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB

26.07.2008, CAC-SPLIT (HR)

Judge : Mr Aleksoski (MK)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - BOB - BOG 3

25.07.2008, CACIB-SPLIT (HR)

Judge : Mrs Jadranka (HR)

Class : Champion

Candidature : EXC - CAC - CACIB - BOB

24.07.2008, CAC-SPLIT (HR)

Judge : Mrs Van Brempt (B)

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - BOB - NEW CROATIAN CHAMPION

07.06.2008, CACIB-PECS (H)

Judge : Mr Harsany (H)

Class : Group

Candidature : BOG-3

07.06.2008, CACIB-PECS (H)

Judge : Mr Sandor (H)

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB - BOB - NEW GRAND HUNGARIAN CHAMPION

24.05.2008, CACIB-LITOMERICE (CZ)

Judge : Mr Semraj (PL)

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB - BOB

11.05.2008, CACIB-BUDAPEST (H)

Judge : Mr Sandor (H)

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB - BOB

10.05.2008, CACIB-BUDAPEST (H)

Judge : Mr Gellen (H)

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB

26.04.2008, CACIB-OPOLE (LT)

Judge :

Class : Champion

Candidature : EXC 1 - CAC - CACIB

19.01.2008, Firenze (I)

Judge : G. Vandoni (I)

Class : Champion

Candidature : V1 - CACIB - BOB

13.01.2008, Tromostovje (SLO)

Judge : W. Misterka (PL)

Class : Open

Candidature : V1- CAC - Res.CACIB NEW SLOVENIAN CHAMPION

12.01.2008, Ljubljana (SLO)

Judge : O. Vondrous (CZ)

Class : Open

Candidature : V1 - CAC - Res.CACIB

16.12.2007, Vilnius (LT)

Judge : L. Finne (FIN)

Class : Champion

Candidature : V1 - CAC - Res.CACIB

15.12.2007, Vilnius (LT)

Judge : B. Novak (SLO)

Class : Champion

Candidature : V1 - CAC - CACIB - BOB

02.12.2007, Wels (A)

Judge : J. Dostal (CZ)

Class : Champion

Candidature : V1 - CAC - CACIB

01.12.2007, Wels (A)

Judge : P. Muntean (RO)

Class : Champion

Candidature : V1 - CAC - CACIB NEW AUSTRIAN CHAMPION

25.11.2007, Zagreb (HR)

Judge : T. Gellen (H)

Class : Open

Candidature : V1- CAC - Res.CACIB

24.11.2007, Zagreb (HR)

Judge : N. Andric (HR)

Class : Open

Candidature : V1 - CAC - CACIB - BOB NEW CROATIAN CHAMPION

24.11.2007, Zagreb (HR)

Judge : N. Andric (HR)

Class : Group

Candidature : BIG 1